pies

Jak rozpoznać zapalenie mózgu u psa?

Dodano 25.06.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Zapalenie mózgu jest ciężką chorobą występującą u psów różnych ras w różnym wieku. Niestety, rozpoznanie jej nie jest proste, ponieważ objawy są inne w zależności od różnych przyczyn choroby. Są jednak zazwyczaj na tyle wyraźne, że powinny być sygnałem do jak najszybszej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. 

Zapalenie mózgu u psa może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze lub tzw. jałowe (idiopatyczne lub immunologiczne), czyli wewnętrzne. Za wirusowe zapalenie mózgu często odpowiadają kleszcze przenoszące wirusa poprzez ukąszenie. Dodatkowo u psów ras miniaturowych występuje martwicowe zapalenie mózgu o niezbyt dobrze znanej przyczynie i mechanizmie rozwoju choroby.

Początki zapalenia mózgu mogą dawać objawy niespecyficzne takie jak apatia, utrata apetytu, więc trudno się nawet zorientować, że problem dotyczy układu nerwowego. Pamiętaj jednak, że w przypadku wszystkich niepokojących objawów trzeba skontaktować się z weterynarzem. Właściciel zwykle najlepiej wie, że coś niedobrego dzieje się z jego pupilem, ale tylko lekarz weterynarii, korzystając z metod laboratoryjnych, może postawić właściwą diagnozę. W miarę rozwoju zapalenia mózgu mogą pojawić się:

  • zaburzenia zachowania (apatia lub agresja),
  • zaburzenia świadomości,
  • wysoka gorączka,
  • chodzenie w kółko,
  • ataki padaczkowe,
  • problemy ze wzrokiem,
  • niedowłady kończyn (najczęściej tylnych).

W przypadku niepokojących objawów wykonuje się rutynowe badania laboratoryjne, najczęściej krwi i moczu. Oprócz morfologii i biochemii lekarz weterynarii może zlecić oznaczenie innych parametrów. Gdy zachodzi podejrzenie zapalenia mózgu, dodatkowo wykonuje się analizę płynu mózgowo-rdzeniowego oraz rezonans magnetyczny mózgu.

Leczenie zapalenia mózgu

Jeśli badania wykażą zakażenie drobnoustrojami, leczenie polega głównie na usunięciu przyczyny infekcji. Szanse na całkowite wyleczenie są, o ile zwierzę trafiło do kliniki w początkowej fazie choroby. W przypadku, gdy badania nie ujawniają żadnej infekcji i przyczyna zapalenia mózgu nie jest do końca znana, rokowania są ostrożne, a leczenie długotrwałe. Zazwyczaj stosuje się leki immunosupresyjne i objawowe.

Zapalenie mózgu jest zawsze diagnozą poważną. Niestety, nie przed wszystkimi jej odmianami możesz zabezpieczyć ukochanego czworonoga. Powinieneś jednak dołożyć starań, by zwierzę nie miało możliwości zarażania się groźnymi patogenami. Przede wszystkim nie dawaj mu  jedzenia z nieznanego źródła, unikaj wycieczek po zaśmieconych terenach i kontaktów z nieznanymi zwierzętami. Dbaj o regularne badania i szczepienia, a w sezonie letnim pamiętaj o ochronie przeciw kleszczom.