pies z zaćmowymi oczami

Co może być przyczyną jaskry wrodzonej u psa?

Dodano 13.12.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Jaskra to grupa chorób oczu, która prowadzi do uszkodzeń pogarszających wzrok przez zawężenie pola widzenia. Na portalach medycznych znajdziemy informacje, że koszty związane z występowaniem jaskry u ludzi wzrastają na przestrzeni lat, bo społeczeństwa się starzeją. Jaskra występuje także u zwierząt, w tym naszych czworonożnych przyjaciół – u psów. Opowiemy o rodzajach jaskry u psów, wyjaśnimy pojęcie jaskry wrodzonej i przybliżymy kwestię leczenia.

Rodzaje jaskry. Klasyfikacja i przyczyny jaskry wrodzonej u psa

Jaskra prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia komórek zwojowych siatkówki i nerwu wzrokowego. Główna przyczyna choroby to wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, które może zbadać lekarz weterynarii. Klasyfikacja jaskry jest bardzo obszerna, może dotyczyć specyfiki (np. jaskra pierwotna otwartego kąta przesączenia, jaskra wtórna otwartego kąta przesączenia) lub przyczyn (np. jaskra spowodowana nadciśnieniem ocznym, wywołana soczewką, barwnikowa, pourazowa). Jak w tej klasyfikacji umieścić jaskrę wrodzoną u psów? – Choroba wrodzona to choroba nabyta w czasie życia płodowego, która nie jest przenoszona na potomstwo. Może być spowodowana czynnikami mechanicznymi, biologicznymi, czy chemicznymi.

Leczenie jaskry u psów

Jeśli przyczyna jaskry u psa będzie coś, co zadziało się jeszcze przed narodzeniem, chorobę nazwiemy wrodzoną. W wielu przypadkach nie musimy wiedzieć, czy choroba jest wrodzona. Interesuje nas, czy jest pierwotna, czy wtórna, co powoduje wzrost ciśnienia i uszkodzenia. Gdy będzie to wyłącznie nadciśnienie oczne (jaskra pierwotna), może wystarczyć leczenie odpowiednio dobranymi lekami, które zaproponuje lecznica weterynaryjna. Gdy będzie to np. jaskra wtórna spowodowana guzami wewnątrz gałek ocznych, konieczna będzie operacja.