labrador u weterynarza

Czym jest i jak leczyć nosówkę?

Dodano 10.06.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Zdecydowana większość z nas wie o konieczności szczepienia psów na wściekliznę, niebezpieczną wirusową chorobą zakaźną zwierząt, która może przenieść się na człowieka. W przypadku psów warto też zastosować inne preparaty zgodnie z zaleceniami weterynarza, w tym preparaty przeciwko nosówce. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, czym jest nosówka u psa i opowiemy nieco o jej objawach, które są zróżnicowane. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nosówka u psów. Zakaźna choroba wirusowa o zróżnicowanych objawach

Przejdźmy od razu do rzeczy: nosówka to choroba wirusowa, która charakteryzuje się zróżnicowaną patogennością. Część infekcji przebiega bezobjawowo lub łagodnie, ale u zwierząt o obniżonej odporności układu immunologicznego rozwija się w postaci ostrej lub nadostrej. Objawy nosówki możemy podzielić na kilka punktów. To objawy związane z trudnościami w oddychaniu, ze zmianami skórnymi, światłowstrętem, z zaburzeniami neurologicznymi, z wymiotami i biegunką. Mówimy wówczas kolejno o nosówce płucnej, skórnej, ocznej, nerwowej i jelitowej.

Leczenie nosówki w zależności od objawów

Leczenie nosówki jest trudne, a schemat postępowania zależy od jej postaci, ale też stanu i wieku zwierzęcia. To zawsze łagodzenie objawów i stymulacja układu immunologicznego, które musi być dobrane do organizmu czworonoga. Jeśli na przykład mamy do czynienia z nosówką jelitową, poza antybiotykami, czy preparatami typowo wzmacniającymi, w przypadku występowania wymiotów i biegunki, musimy pamiętać o właściwym nawodnieniu.

Profilaktyka. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ze swojej stron do podstawowych procedur szczepienia zwierząt, szczepienia psów, wskazujemy zastosowanie preparatów przeciwko nosówce, a także dodatkowo parwowirozie, czy chorobie Rubatha. Mowa o preparatach wieloskładnikowych o szerokim działaniu. Zalecamy je dla szczeniąt w seriach; zwierzaki najczęściej szczepimy przeciw nosówce 2 lub 3 razy w odstępie 3 tygodni. Określamy harmonogram szczepień i rozpisujemy go. Kolejne szczepienia przypominające stosuje się po roku, dalej co dwa lata.