odrobaczanie kota

Jak często odrobaczać zwierzęta?

Dodano 19.05.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Wszystkie psy i koty mogą się zarazić pasożytami wewnętrznymi. To nie prawda, że ryzyko występuje wyłącznie u zwierząt, które bardzo dużo czasu spędzają na zewnątrz, spacerują bez smyczy, czy są już w podeszłym wieku. Nawet zwierzak trzymany w domowym kojcu może mieć problem z pasożytami wewnętrznymi, gdy np. jest karmiony surowym mięsem lub podrobami. Jak często należy odrobaczać zwierzęta?

Ocena ryzyka zarażenia pasożytami wewnętrznymi

W poradnikach na temat tego, jak często należy odrobaczać zwierzę, w pierwszej części spotkamy się często z informacją, że powinien o tym zadecydować lekarz weterynarii, który oceni ryzyko na podstawie informacji zebranych od właściciela czworonoga. Owszem, takie ryzyko można ocenić po otrzymaniu odpowiedzi na serię pytań, ale najczęściej właściciel nie może odpowiedzieć jednoznacznie. Przykłady: czy zwierzę przebywa na wybiegu? Czy jest wyprowadzane na spacer? Czy zawsze jest wówczas pod kontrolą? Czy zwierzę ma kontakt z innymi zwierzętami, niekoniecznie tego samego gatunku? Jeśli zwierzę przebywa wyłącznie w domu i nie jest karmione surowym mięsem, sprawa jest jasna i ryzyko można ocenić stosunkowo dokładnie. Ale jeśli np. wychodzi na spacery, kontakt z innymi zwierzętami to często kwestia przypadku.

Zalecane odrobaczanie zwierząt cztery razy w roku i profilaktyka na co dzień

Jeżeli nie można dokładnie ocenić ryzyka zakażenia zwierzęcia pasożytami wewnętrznymi, lekarz weterynarii powinien zalecić odrobaczanie czterokrotnie w ciągu roku. Odrobaczanie zwierząt powinniśmy sobie wpisywać w kalendarz, bo niestety często o nim zapominamy. Zanotujmy je w telefonie, ustawmy przypomnienie, dziś dbanie o dotrzymywanie terminów jest przecież proste i wygodne. Pamiętajmy także o profilaktyce na co dzień i uświadamiajmy innych o ryzyku zakażeń. Sprzątajmy odchody po swoich pupilach, uważajmy, by nie jadły przypadkowych „przekąsek” z trawników, chodników i innych powierzchni, bo nawet pozornie czysty kawałek pieczywa, które ktoś zostawił z myślą o dokarmieniu ptaków, mógł mieć wcześniej kontakt ze szkodliwymi pasożytami.