pies z zaćmą

Jak leczyć psią zaćmę?

Dodano 03.11.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Zaćma, inaczej katarakta, to charakterystyczne schorzenie objawiające się zmętnieniem soczewki lub torebki soczewki oka. U ludzi i zwierząt wyróżniamy cztery główne rodzaje zaćmy, które powiązane są z różnymi przyczynami – to zaćma starcza, wrodzona, cukrzycowa oraz pourazowa. Zaćmę starczą wymieniamy jako pierwszą, ponieważ jest najczęściej występującą postacią. Jak leczymy psią zaćmę?

Leczenie psiej zaćmy po odpowiedniej diagnozie

Początki powstawania katarakty są w wielu przypadkach trudne do wychwycenia, ponieważ nie zauważamy gołym okiem zmętnienia soczewki. Trzeba powiedzieć wprost, że najczęściej diagnozujemy zaćmę wtedy, gdy zwierzę trafia do gabinetu przy okazji innych problemów okulistycznych, które zaobserwował właściciel. Inny wariant: właściciel na początku nie zdaje sobie sprawy, że pies ma problem ze wzrokiem, ale obserwuje o niego pewne zmiany zachowania, np. spadek aktywności po zmierzchu, brak chęci do zabawy, apatię, posmutnienie, częstsze leżenie. Lekarz weterynarii musi postawić odpowiednią diagnozę po przeprowadzeniu badań – jeśli to zaćma, potrzebny będzie chirurg weterynarz, ponieważ nie ma skutecznej terapii farmakologicznej, która pomogłaby w usunięciu zaćmy.

Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji

Klinika weterynaryjna może zaproponować właścicielowi psa usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ze wszczepem sztucznej soczewki. Twarde masy zaćmowe, które znacznie pogarszają wzrok lub doprowadzają do ślepoty, są rozbijane za pomocą ultradźwięków. Rozbite masy (już o strukturze emulsji) chirurg weterynarz usuwa przez drobniutkie nacięcia w rogówce, które nie przekraczają 3 mm długości. Dokonuje tego za pomocą fakoemulsyfikatora. Następnie umieszcza w oku psiego pacjenta sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.