weterynarz

Jak można wykryć nowotwór u zwierząt?

Dodano 08.03.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Nowotwory u zwierząt to problem zdrowotny równie poważny jak u ludzi. Psy i koty, u których zdiagnozowano nowotwór, stanowią dużą grupę pacjentów. Niestety jest to przyczyna śmierci nawet 30-50% czworonogów. Jednocześnie warto pamiętać, że onkologia weterynaryjna to dziedzina, w której współcześnie nastąpił duży rozwój, dzięki czemu obecnie istnieją metody, dzięki którym wiele zwierząt można wyleczyć. Jednocześnie dla skuteczności podejmowanych działań bardzo duże znaczenie ma możliwie jak najwcześniejsze rozpoznanie. W tym wpisie podpowiadamy, jakie objawy mogą wskazywać na nowotwory u zwierząt oraz jak przebiega profesjonalna diagnostyka onkologiczna.

Jakie objawy mogą wskazywać na nowotwór u zwierzęcia?

Objawy wynikające z nowotworu u psa czy kota nie zawsze dają jednoznaczne objawy, szczególnie w początkowej fazie rozwoju choroby. Zdarza się, że obecność guza jest bezobjawowa i nie wpływa na organizm czworonoga, a rozpoznanie dokonywane jest przypadkowo, np. podczas badań diagnostycznych. Niektóre narządy u psów i kotów posiadają tzw. rezerwę czynnościową, co oznacza, że objawy nowotworu ujawniają się dopiero w późnym stadium choroby. Warto też pamiętać, że specyfika i nasilenie symptomów mogą zależeć od stopnia zaawansowania schorzenia, jego postaci, narządu, w którym znajduje się ognisko choroby itp. Dlatego też może zdarzyć się, że właściciel nie jest świadomy, z jak poważną chorobą boryka się jego kot czy pies.

Niemniej można wskazać na pewne zaburzenia, które z całą pewnością powinny skłonić do kompleksowej diagnostyki. Najbardziej charakterystyczne są objawy miejscowe, które wynikają z fizycznej objawy guza nowotworowego w organizmie zwierzęcia. Rosnący guz u psów może powodować ucisk naczyń krwionośnych (skutkiem jest np. niedokrwienie), ucisk przewodów wyprowadzających gruczołów (zastój żółci, torbiele gruczołów), ucisk naczyń chłonnych (obrzęki), niedrożność przewodu pokarmowego (utrata wagi), zatkanie dróg moczowych itd. Nawet niewielkie guzki u psów i kotów, które pojawiają się w obrębie układu nerwowego, mogą powodować szereg zaburzeń neurologicznych, takich jak padaczka czy zmiana zachowania, a także prowadzić do obrzęku mózgu.

Do ogólnoustrojowych objawów choroby nowotworowej u zwierząt zaliczamy m.in.:

  • niedokrwistość,
  • ogólnie wyniszczenie organizmy wynikające z mniejszego apetytu, w tym nagła utrata wagi niezwiązana ze zmianami w diecie,
  • ogólna bolesność ciała, apatia,
  • problemy z układem pokarmowym, np. wymioty i biegunka,
  • kaszel i duszności,
  • nieregularne zmiany skórne w ciemnym kolorze,
  • gorączka.

Każda zmiana w zachowaniu czy stwierdzenie niepokojących objawów, a tym bardziej wyczuwalnych guzków na ciele, powinny stanowić podstawę do niezwłocznego skontaktowania się z weterynarzem. Pamiętaj, że im wcześniej wykryta choroba nowotworowa, tym większe szanse na wyleczenie zwierzęcia.

Diagnostyka onkologiczna zwierząt

Diagnostyka w przychodni weterynaryjnej rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z właścicielem na temat stanu zdrowia zwierzęcia i występujących zmian w jego zachowaniu. Po wstępnym badaniu weterynarz zaleci przeprowadzenie szczegółowych badań obrazowych, takich jak USG czy RTG. Na tej podstawie będzie można zlokalizować guza, określić jego charakter i możliwe przerzuty. Następnie pobierana jest tkanka nowotworowa do oceny, czy mamy do czynienia ze zmianą złośliwą, czy łagodną. W zależności od charakteru guza może być zlecone wykonanie biopsji cienkoigłowej lub wycięcie części tudzież całej zmiany w celu poddania jej badaniu histopatologicznemu. Dalsze postępowanie ustalane jest na podstawie uzyskanych podczas badań informacji.