badanie endoskopowe u psa

Jak przygotować zwierzę do badania endoskopowego?

Dodano 01.03.2023, Kategoria: Blog, Tagi:

Endoskop to wziernik medyczny, który służy do badania wnętrza organizmu. Nazwa została utworzona z połączenia dwóch słów pochodzących z języka greckiego – przedrostek endo oznacza wewnątrz, skopein to widzenie, ocena. Endoskop może być stosowany do badania jamy ciała, przewodu pokarmowego, układu moczowego, czy nawet części układu oddechowego. Wziernik z własnym źródłem światła może być wykorzystywany nie tylko w gabinecie lekarza, ale też w gabinecie weterynarza.

Przygotowanie pupila do badania endoskopowego

Podstawowy krok do przygotowania zwierzęcia do badania endoskopowego jest zadbanie o to, by pupil był na czczo. Weterynarz może zalecić badania endoskopowe w przypadku różnych dolegliwości – od przewlekłych wymiotów, które trwają dłużej niż trzy tygodnie, przez krwawe wymioty. Podejrzenia, które mogą być wskazaniem do przeprowadzenia badania endoskopowego, to na przykład podejrzenia ciał obcych w przełyku w przewodach wewnątrz organizmu, ale np. stany zapalne, a także owrzodzenia błony śluzowej przełyku, żołądka oraz jelita.

Precyzyjna diagnoza za pomocą wziernika oraz pobranie próbek do badań laboratoryjnych

Nowoczesne endoskopy wykorzystywane w klinice weterynaryjnej to wąskie i długie sondy, które są wyposażone w kamerki i źródła światła. Endoskopy są dziś elastyczne, dzięki czemu badania są bezpieczne i bezbolesne. Dawniej były to sztywne rurki, z czasem uzupełniane o gumowe, giętkie końcówki. W latach 60 ubiegłego wieku zaczęto wycofywać półsztywne endoskopy. Nowoczesny instrument, który pozwala m.in. na pobieranie próbek do badań laboratoryjnych (na przykład do pobierania próbek błony śluzowej), to endoskop z ruchomą końcówką. Po roku 2000 zaczęto pracować także nad endoskopią kapsułową. Za pomocą malutkiej kapsułki można przeprowadzać bardzo precyzyjne badania.