kleszcz w sierści

Jak zabezpieczyć pupila przed kleszczami?

Dodano 05.05.2023, Kategoria: Blog, Tagi:

Kleszcze stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Niegroźne z pozoru ugryzienie, może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, bo kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby. W jaki sposób zabezpieczyć psa, kota lub innego domowego pupila przed kleszczami? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru preparatu przeciwko kleszczom oraz innym pasożytom zewnętrznym?

Kleszcze – poważny problem ludzi i zwierząt

Kleszcze, choć niepozorne z wyglądu, mogą doprowadzić do śmierci pupila. Te małe pajęczaki z podgromady roztoczy bytują nie tylko w leśnych zaroślach, na łąkach i terenach podmiejskich, ale także w miastach. Jesteśmy narażeni na atak kleszcza na skwerach, w parkach, w przydomowych ogrodach, a nawet na balkonach i tarasach, gdzie są przenoszone przez ptaki. Aby skutecznie chronić domowych pupili przed kleszczami i przenoszonymi przez nie chorobami, powinniśmy korzystać z wysokiej jakości preparatów i wykonywać szczepienia ochronne.

Warto wiedzieć, że preparaty weterynaryjne i preparaty drogeryjne różnią się pod względem skuteczności działania, dlatego trzeba skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni preparat dla pupila.

Co ważne – nie każdy preparat na kleszcze można zastosować u wszystkich czworonogów! Przykładem mogą być preparaty zawierające permetrynę – są one bezpieczne dla psów, ale stanowią śmiertelne zagrożenie dla kotów.

Preparaty na kleszcze – przegląd dostępnych rozwiązań

Obroża, tabletki, spray, a może tabletki? To zależy od wielu czynników. Najlepszą ochronę zapewniają preparaty działające od wewnątrz, jednak nie u każdego czworonoga mogą być one stosowane. Jednym z przeciwwskazań jest niewydolność wątroby – przed zastosowaniem leków na kleszcze np. u psiego seniora, powinny zostać wykonane badania.