pies

Kiedy należy poddać zwierzę fizjoterapii?

Dodano 22.11.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Zwierzęta odczuwają ból tak samo jak i ludzie. Również borykają się z różnorodnymi chorobami i dolegliwościami, ulegają wypadkom, urazom, złamaniom itd. Po zabiegach czy operacjach mogą odczuwać dyskomfort, problemy z poruszaniem się, dolegliwości bólowe. Niekiedy powrót do zdrowia wymaga nie tylko czasu, ale i specjalistycznej pomocy. Fizjoterapia zwierząt, czyli zoofizjoterapia, to jedna z metod terapeutycznych, która może im to umożliwić. Obecnie jest coraz bardziej popularną i docenianą dziedziną weterynarii.

Zoofizjoterapia: kiedy zwierzę potrzebuje pomocy fizjoterapeutycznej?

Usługi weterynaryjne z zakresu fizjoterapii zwierząt nabierają coraz większego znaczenia, co w dużej mierze wynika ze zmiany podejścia do zwierząt, szczególnie tzw. domowych, które traktowane są jak członkowie rodziny, przyjaciele człowieka. Chociaż w naszym kraju jest to stosunkowo młoda dziedzina, tak naprawdę znajduje zastosowanie w bardzo wielu przypadkach, związanych z chorobami i urazami układu ruchu czy układu mięśniowego.

Zabiegi fizjoterapeutyczne u zwierząt mogą być wskazane zarówno w okresie przedoperacyjnym, jak i pooperacyjnym. Poddawane są im zwierzęta z różnymi schorzeniami ortopedycznymi. Wskazaniem są też choroby zwyrodnieniowe, bóle stawów i kręgosłupa, stany zapalne kaletem maziowych itd. Wsparcia fizjoterapeuty potrzebują też czworonogi z problemami neurologicznymi, np. niedowłady, porażenia, uszkodzenia nerwów obwodowych.

Metody znajdujące zastosowanie w zoofizjoterapii mają charakter nieinwazyjny. Celem podejmowanych działań jest bezpośrednie oddziaływanie na chorą tkankę lub narząd zwierzaka. Zwykle jest do dość długotrwały proces, ale w wielu przypadkach pozwala uniknąć podawania leków (np. leków sterydowych), które zawsze wiążą się z pewnymi efektami ubocznymi.

Zabiegi fizjoterapeutyczne u zwierząt najczęściej wykonywane są po to, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, opuchliznę, opóźnić procesy zaniku mięśni, zmniejszyć objawy występujących skurczów i przykurczów mięśniowych czy usprawnić procesy gojenia się ran.