Jak leczyć cukrzycę u zwierząt?
Według ogólnodostępnych statystyk około 1 na 300 psów i 1 na 200 kotów choruje na cukrzycę. To jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u zwierząt domowych. Cukrzyca jest związana z niedoborem insuliny lub nieprawidłową reaktywnością organizmu zwierzaków na insulinę. Przez to właśnie wzrasta stężenie glukozy we krwi, która nie jest właściwie wykorzystywana jako źródło energii. Jak leczyć cukrzycę u zwierząt?
Objawy cukrzycy u zwierząt domowych i choroby współistniejące
Jest kilka podstawowych objawów cukrzycy, które możemy zaobserwować u naszych czworonożnych przyjaciół. Charakterystyczne objawy cukrzycy to zwiększone pragnienie i większa ilość oddawanego moczu. Pies lub kot częściej zagląda do miski z wodą i wypija jej więcej, przez to też częściej musi oddawać mocz lub sika intensywniej. Objawem cukrzycy może być też utrata wagi zwierzęcia. Zwierzak wygląda na zmęczonego, u psów wyraźne może być zmętnienie oczu. U psiaków współistniejącą chorobą jest często zapalenie trzustki, u kotów natomiast współistniejące są często choroby nerek.
Podstawowe badania i leczenie cukrzycy u zwierząt
Jeżeli podejrzewamy cukrzycę u naszego czworonoga, weterynarz może przeprowadzić podstawowe badania w tym kierunku. Lecznica weterynaryjna przeprowadzi diagnozę na podstawie badań krwi. Nieleczona cukrzyca u zwierząt może prowadzić do wielu powikłań. Czasem zalecony może być pobyt w lecznicy weterynaryjnej w celu unormowania ogólnego stanu zdrowia zwierzaka. Ważnym elementem leczenia jest podawanie odpowiedniej dawki insuliny, przy czym weterynarz zaleci z pewnością leczenie wielotorowe. By zadbać o samopoczucie zwierzaka, powinniśmy zmienić jego dietę i zadbać o stałą, codzienną porcję ruchu czworonoga. Trzeba też kontrolować wszelkie towarzyszące zaburzenia.