Jak walczyć z kulawizną u psów?
Problemy zdrowotne i odczuwany ból sprawiają, że nasz zwierzak przestaje mieć ochotę na zabawę, jest osowiały i nie przypomina swojej dawnej wersji. Oczywiście istnieje wiele schorzeń, które mogą być groźne dla zdrowia psów. Na szczególną uwagę zasługują jednak choroby układu ruchu, które uniemożliwiają normalne poruszanie się i obniżają komfort życia. Przykładem takiego schorzenia może być kulawizna. Jakie są jej przyczyny? I jak skutecznie walczyć z niekorzystnymi objawami? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co może być przyczyną problemów zdrowotnych u psa?
Podobnie jak w przypadku człowieka, kulawizna, czyli problem z poruszaniem się, może być wynikiem wielu różnych czynników. Oczywiście jeden z nich to mniej bądź bardziej groźna kontuzja powstała na skutek wypadku lub przeciążenia w czasie treningu i zabawy. Zdarza się jednak, że kulawizna jest wynikiem poważniejszej choroby, która rozwijała się w organizmie od jakiegoś czasu i dopiero teraz daje wyraźny sygnał. Najczęstsze przyczyny wskazywane przez lekarzy weterynarii to:
- przeciążenie stawów wynikające z nadmiernego wysiłku lub z różnych schorzeń i stanów zapalnych,
- zapalenie ścięgien,
- zapalenie mięśni,
- urazy powstałe na pazurach i opuszkach,
- zainfekowane, niezagojone rany,
- choroby kości,
- złamania,
- choroby stawów (dysplazje, choroba krążka międzykręgowego),
- zerwanie więzadła (najczęściej krzyżowego),
- zwichnięcie rzepki.
Jak walczyć z kulawizną u psów?
W zależności od przyczyn walka z kulawizną może przybierać różne formy. Kluczowe znaczenie ma jednak prewencja, czyli dbanie o stan zdrowia naszego pupila, zanim dojdzie do rozwoju poważnych schorzeń. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o właściwej, dobranej do potrzeb diecie, która jest pełnowartościowa i pozwala zachować optymalną wagę. Duże znaczenie ma także regularna aktywność fizyczna, która nie stanowi zbyt dużego wysiłku i jest urozmaicona. Dobrym pomysłem jest podawanie profesjonalnych suplementów diety, które wzmacniają kości i zapobiegają kontuzjom.
Jeśli jednak mimo naszych starań widzimy, że pies kuleje, musimy zacząć działać. Pierwszym krokiem jest obserwacja polegająca na sprawdzeniu wszystkich łapek i zweryfikowaniu, czy nie ma na nich żadnych ran. Dodatkowo warto zmierzyć temperaturę, ponieważ jej podwyższona wartość może świadczyć o stanie zapalnym organizmu. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza weterynarii, który stwierdzi, jaka jest przyczyna dolegliwości. W zależności od potrzeb dobierze także metodę leczenia, taką jak kompres, leki lub w razie konieczności zabieg chirurgiczny.
Warto pamiętać, że nie należy zwlekać z konsultacją. Szczególnie alarmujące powinny być symptomy, takie jak dezorientacja, nadmierna senność, brak apetytu i mocne lizanie wybranego miejsca.