Laseroterapia zwierząt po urazach – na czym polega i jakie daje efekty?
Laseroterapia coraz częściej wykorzystywana jest nie tylko w medycynie, ale i weterynarii. Specjalistyczne urządzenia laserowe pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów w leczeniu zwierząt po urazach, przyczyniając się do szybszej regeneracji i powrotu do normalnej aktywności ruchowej.
Na czym polega laseroterapia u zwierząt?
Zasadniczo laseroterapia u zwierząt nie różni się znacząco od zabiegów wykonywanych w przypadku ludzi. Światło lasera kierowane jest na wybrany fragment ciała, dzięki czemu wpływa na metabolizm w komórkach, powoduje zwiększenie syntezy kolagenu i wzmacnia układ immunologiczny. Bardzo ważne jest przy tym odpowiednie dobranie parametrów lasera adekwatnie do specyfiki schorzenia czy dolegliwości, na jaką cierpi zwierzę.
Laseroterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna. Wykazuje właściwości wpływające na różne procesy biochemiczne zachodzące w komórkach. Zabiegi mogą być wykonywane laserem niskoenergetycznym i wysokoenergetycznym. Dużą zaletą metody jest fakt, że w ten sposób bardzo często można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować stosowanie leków przeciwbólowych.
Wskazania do laseroterapii u zwierząt
Laseroterapia u zwierząt może być wdrożona w przypadku takich urazów jak np. zwichnięcia, złamania, stłuczenia, skręcenia, naderwania i zerwania ścięgien lub mięśni. Wykorzystywana jest także po zabiegach chirurgicznych w celu przyspieszenia regeneracji tkanek. Sprawdza się też przy leczeniu oparzeń, zapaleń skóry czy świeżych blizn. Laser przyspiesza, a także stymuluje gojenie ran. Stosowany jest także w terapii chorób zwyrodnieniowych związanych z wiekiem lub po urazach. Oprócz tego laseroterapia wskazana jest w przypadku przewlekłych zapaleń ucha i chorobach skóry, chorobach o podłożu neurologicznym (np. zapalenia, porażenia, uszkodzenia nerwów, problemy z oddawaniem moczu itp.).
Skuteczność laseroterapii u zwierząt
Laseroterapia coraz częściej znajduje zastosowanie w lecznicach weterynaryjnych, ponieważ zapewnia doskonałe wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń u zwierząt w sposób nieinwazyjny i niepowodujący większego dyskomfortu. Do najważniejszych efektów tej metody zaliczamy m.in. działanie przeciwbólowe, przyspieszające regenerację tkankową, zwiększające elastyczność tkanek miękkich okołostawowych i blizn oraz zmniejszające napięcie mięśni.