weterynarz

Jak leczyć choroby stawów u zwierząt?

Dodano 16.04.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Problemy ze stawami dotyczą nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Wbrew powszechnej opinii z chorobami stawów borykają się nie tylko psy dużych ras – często dotyczą one również psów małych, a nawet kotów. Jak zapobiegać chorobom stawów u pupila i jak je leczyć? O tym właśnie będzie dzisiejszy wpis.

Skąd biorą się problemy ze stawami u zwierząt?

Czynników sprzyjających rozwojowi choroby jest naprawdę wiele. Stosunkowo często przyczyną choroby jest… otyłość zwierzaka, do której dopuszcza jego właściciel. Niektóre rasy psów, zwłaszcza te szybko rosnące, miewają skłonności do zaburzeń rozwojowych i dysplazji. Czasami problemy ze stawami są skutkiem problemów hormonalnych zwierzaka (np. nadczynności tarczycy), zaburzeń metabolicznych, lub chorób, takich jak np. borelioza. Zdarza się, że pupil ulegnie wypadkowi, w którym dochodzi do złamania z uszkodzeniem stawu. Nawet gdy pies szybko dojdzie do siebie, uszkodzony staw może odezwać się po latach. Przyczyną problemu ze stawami może być też niezdiagnozowany nowotwór oraz predyspozycje genetyczne.

Jak rozpoznać uszkodzone stawy u pupila?

Na szczęście w przypadku chorób stawów właściciel psa ma szansę szybko zauważyć pierwsze objawy i w porę zabrać pupila do weterynarza. Zwierzak, którego bolą stawy zazwyczaj kuleje, często też mocniej obciąża jedną stronę ciała podczas chodzenia. Zdarza się, że kończyny mu drętwieją, a wstawanie sprawia mu trudność. Psy, które cierpią z powodu schorzeń stawów, niechętnie też wychodzą na spacery i tracą chęć do zabawy opartej na aktywności fizycznej.

Jak leczyć chore stawy?

Weterynarz z pewnością zaleci podawanie psu tabletek. Mogą to być suplementy wspierające regenerację chrząstki, a także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W wielu przypadkach uczy on też właścicieli czworonogów, jak wykonywać psu masaże, a także pokazuje, jakie ćwiczenia warto wykonywać z pupilem. W skrajnych przypadkach  konieczna jest operacja, a po niej rehabilitacja pod okiem psiego fizjoterapeuty.

O czym musi pamiętać właściciel?

Właściciel czworonoga z chorymi stawami powinien zapewnić mu przyjazne otoczenie w domu. Warto zmienić psie legowisko na ortopedyczne, koniecznie musi znaleźć się ono w ciepłym miejscu – wyziębienie psich stawów, podobnie, jak ludzkich, powoduje ból. Dlatego też w chłodniejsze dni warto zakładać zwierzakowi ubranko na spacer. W przypadku dużych ras dobrze jest kupić psu stojak na miski, by nie musiał się on do nich mocno schylać. Jeśli jest to możliwe, na przydomowych schodach należy położyć deskę lub inny materiał, który będzie pełnił funkcję rampy dla psa. W blokach lepiej korzystać z windy niż ze schodów.

Zdrowy tryb psiego życia!

W chorobach stawów u zwierząt kluczowe jest zadbanie o ich kondycję. Przede wszystkim należy skupić się na utrzymaniu prawidłowej masy ciała pupila, dbając o jego zdrową dietę. Równie istotne jest zapewnienie czworonogowi regularnego, lecz nie obciążającego stawów wysiłku fizycznego. Z tego powodu odpada łapanie frisbee czy aportowanie piłki, lecz jak najbardziej wskazane są nieforsujące spacery, pływanie, czy kontrolowane ćwiczenia na bieżni. Weterynarz zapewne podpowie właścicielowi zwierzaka, jaka aktywność będzie najlepsza dla jego pupila.