nowotwory u zwierząt

W jaki sposób leczy się nowotwory u zwierząt?

Dodano 13.08.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Niestety nowotwory wcale nie są rzadkie zwłaszcza u zwierząt domowych i w większości dotykają one pupili w średnim i starszym wieku. Jak przebiega proces leczenia chorób nowotworowych oraz od czego zależy?

Symptomy oraz diagnostyka

O zmianach nowotworowych może świadczyć szereg czynników takich jak utrata masy ciała zwierzęcia, biegunki, a także niechęć do aktywności fizycznej. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza konsultacja lekarska oraz przeprowadzenie badań, które będą miały na celu rozpoznanie ewentualnej choroby nowotworowej oraz zaplanowanie procesu leczenia.

Leczenie nowotworów u zwierząt

Proces ten różni się przede wszystkim w zależności od tego, gdzie zlokalizowane są zmiany, jaki jest ich typ, a także jaki jest stan zwierzęcia. W praktyce często wdrażana jest chirurgia weterynaryjna, polegająca po prostu na usunięciu zmiany. U zwierząt może być przeprowadzona również chemioterapia i wykonuje się ją w sytuacji, gdy lekarz nie może zakwalifikować pupila do zabiegu chirurgicznego. Chemioterapia może zapobiec przerzutom i nawrotom choroby, a także wydłużyć życie.

Metoda ta ma jednak skutki uboczne, dlatego tak ważna jest współpraca z doświadczonym weterynarzem, który wskaże na wszystkie za i przeciw oraz oceni, czy dany sposób będzie w konkretnej sytuacji adekwatny.

Na czym polega leczenie paliatywne nowotworu u zwierzęcia?

Jeśli guz jest niemożliwy do wycięcia, wdraża się leczenie paliatywne. Ma ono na celu zredukowanie ryzyka powikłań, a także zmniejszenie ogółu dolegliwości. Celem jest też poprawa jakości życia pupila, trzeba przy tym pamiętać, że często wynika ona z niemożności wdrożenia innych sposobów oraz całkowitego wyleczenia. Właśnie dlatego kroki z tym związane są podejmowane w ostateczności, jeśli weterynarz nie może zaproponować skuteczniejszych sposobów leczenia nowotworu.

Leczenie nowotworów u zwierząt różni się w zależności od wielu kryteriów. Jeśli jednak właściciel jest zaniepokojony stanem swojego pupila, konieczna jest jak najszybsza wizyta u weterynarza, aby szybko rozpoznać przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie metody postępowania.