otyły kot

Jak walczyć z otyłością zwierząt domowych?

Dodano 25.10.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Otyłość u zwierząt domowych to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które skutkuje przekroczeniem prawidłowej masy ciała o więcej niż 30%, jeśli przekracza 40%, mówimy o otyłości znacznej. Rozpoznanie nadwagi i otyłości odbywa się poprzez ważenie i ocenę według 9-stopniowej skali BCS (Body Condition Scale). Można dodatkowo przeprowadzać różne badania jak kontrola masy mięśniowej. A jak walczymy z otyłością zwierząt domowych?

Wskazania do walki z otyłością od lekarza weterynarii

Zgodnie z przeprowadzanymi na świecie ankietami, większość właścicieli ocenia kondycję swoich zwierząt domowych w kontekście wagi jako normalną. To subiektywna, intuicyjna ocena, bo statystycznie około 1/3 właścicieli nigdy nie ważyło swojego psa, czy kota, a tym bardziej zwierzaka innego gatunku. Właściciel często dowiaduje się o wskazaniu do odchudzania podczas wizyty u weterynarza. Lekarz weterynarii przekonuje o problemie i pomaga w przygotowaniu planu działania w walce z otyłością zwierzaka.

Przygotowanie planu działania. Docelowa masa ciała, dieta i aktywność

Lekarz weterynarii określa, jaka powinna być idealna masa ciała zwierzęcia i określa bezpieczną utratę tygodniowo (zwykle to 0,5-2% tygodniowo). Wylicza zapotrzebowanie energetyczne zwierzaka, uwzględniając tygodniowe korekty. Pomaga wybrać odpowiednią karmę i ustalić dawkowanie. Jeśli właściciel chce śledzić postępy, powinien kontrolować masę ciała zwierzaka, prowadząc prosty dzienniczek odchudzania. Pamiętajmy przy tym – żadnego dokarmiania np. pozostałościami ze stołu. Warto też oczywiście zwiększyć aktywność fizyczną pupila – w przypadku psów to przede wszystkim dłuższe, intensywniejsze spacery. Wspólna zabawa to również dobre wskazanie, jeśli nasz czworonóg jest z natury zwierzakiem towarzyskim.